SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kiedy stacje z MUX-8 będą w HD? Spotkanie z Emitelem

W środę przedstawiciele nadawców stacji telewizyjnych, nadawanych za pośrednictwem MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej spotkali się z Emitelem. Dyskutowano o zmianie standardu multipleksu na DVB-T2/HEVC. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, dojdzie do tego najwcześniej po sześciu miesiącach po zmianie koncesji kanałów telewizyjnych.  

Niedawno Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8. Oznacza to, że może zrezygnować z nadawania w starym standardzie DVB-T na rzecz DVB-T2/HEVC. Są w nim emitowane wszystkie pozostałe ogólnopolskie multipleksy (MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 i MUX-6). Emitel, operator MUX-8 zaprosił na 9 października przedstawicieli kanałów Zoom TV, Telewizja WP, Nowa TV, Metro, ViDoc TV, Republika i wPolsce24, aby przedyskutować kwestię zmiany standardu.

Emisja w HD najwcześniej w pierwszej połowie 2025 roku

Do zmiany standardu dojdzie nieprędko. - Pojawiała się informacja o procedurze zmiany standardu i czasie jakie potrzebuje Emitel na przygotowanie operacji. W pierwszej kolejności nadawcy muszą uzyskać decyzję KRRiT o zmianie koncesji. Ale to raczej operacja którą należy liczyć w miesiącach - relacjonuje spotkanie w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet TV, nadawcy ViDoc TV.

Dodaje, że Emitel potrzebuje minimum sześciu miesięcy od zmian w koncesjach na przygotowanie się do migracji, czyli m.in. instalację nadajników kompatybilnych z DVB-T2/HEVC. Choć Emitel zapewnia, że zmiana standardu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, to z informacji Wirtuanemedia.pl wynika, że część nadawców się ich obawia. Mimo tego nadawcy są zgodni, że emisja w HD to dobry kierunek i zapewniają, że będą niezwłocznie wnioskować do KRRiT o zmiany w koncesjach.

Nie został jeszcze przygotowany harmonogram migracji. W tym roku będą prowadzone prace przygotowawcze.  Nie wiadomo zatem czy MUX-8 zmieni standard w całej Polsce jednego dnia, w kilku etapach regionalnych jak to było w pierwszej połowie 2022 roku w przypadku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 czy w dwóch. Taki scenariusz wdrożono w grudniu 2023 roku, kiedy DVB-T2 wdrażano na MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej. Emitel na razie nie komentuje przebiegu spotkania.

Długotrwały proces zmiany decyzji rezerwacyjnej

Spotkanie zbiegło się z publikacją przez UKE zmienionej decyzji rezerwacyjnej. Z dokumentu wynika, że Emitel już 1 lutego 2023 roku przygotował wniosek, a złożył go 18 grudnia ub.r. Operator chciał, aby w decyzji był zapis, że 7 kanałów telewizyjnych może być nadawanych w standardzie DVB-T lub DVB-T2 w standardowej lub wysokiej rozdzielczości.

- Poza multipleksem MUX-8, wszystkie ogólnopolskie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej przewidują kodowanie i emisję programów w standardzie DVB-T2/HEVC. Dzięki temu, możliwe jest efektywniejsze zarządzenie przepływnością tych multipleksów i poprawa jakości odbieranych przez widzów programów, w szczególności rozpowszechnianie ich w systemie wysokiej rozdzielczości - uzasadnił wniosek Emitel.

W konsultacjach pojawiły się głosy, żeby przenieść MUX-8 z pasma VHF do UHF. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, zrzeszająca m.in. nadawców kanałów  Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Zoom TV (Grupa Kino Polska) narzekała na brak dostatecznych informacji na temat zmiany decyzji. Prezes UKE dopuścił KIGEiT do udziału w postępowaniu na prawach strony. To przedłużyło procedurę.

Izba krytykowała kształt decyzji rezerwacyjnej z czerwca. Nie chodziło o aspekty techniczne, tylko termin zmian. - Niedopuszczalne jest umożliwienie ich wprowadzenia przez Emitel w dowolnym wybranym przez niego momencie, gdyż stwarza to istotne ryzyko utraty koncesji przez nadawców rozpowszechniających programy telewizyjne w MUX-8 - argumentowała organizacja. Nie chciała się zgodzić na projekt zmiany decyzji rezerwacyjnej. W koncesjach zapisano bowiem emisję w standardzie DVB-T i jakości SD.

Domagała się wielostronnego dialogu z udziałem przedstawicieli KRRiT. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że KIGEiT chce powołania zespołu przez przewodniczącego Rady. W kolejnych pismach Emitel uspokajał, że obawy KIGEiT nie mają oparcia w stanie faktycznym, ponieważ do zmian dojdzie dopiero po tym jak KRRiT zmodyfikuje koncesje stacji telewizyjnych wchodzących w skład ósmego multipleksu. Dopiero po tych zapewnieniach i ostatecznych uzgodnieniach z KRRiT, doszło do zmiany decyzji.

Dołącz do dyskusji: Kiedy stacje z MUX-8 będą w HD? Spotkanie z Emitelem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pol
Tą zimne holecka nie chce oglądać w hd
2 3
odpowiedź
User
Pawel
Tą zimne holecka nie chce oglądać w hd
Ja nie chce ogladac napompowanej stokrotki nawet w 4k.
5 1
odpowiedź