Facebook sprawia, że mózg się nie starzeje? Tak twierdzą naukowcy
Choć media społecznościowe mogą być szkodliwe dla większości z nas, a szczególnie dzieci, naukowcy odkryli ostatnio ciekawy wyjątek: u starszych osób korzystanie z social mediów może zmniejszyć ryzyko demencji.
Naukowcy z katedry nauk społecznych i behawioralnych New York University przeprowadzili badania na temat korzystania z Internetu i potencjalnego ryzyka demencji. Badania opublikował Journal of the American Gieriatics Society.
W badaniu, które trwało około osiem lat, wzięło udział ponad 18 tys. dorosłych osób w wieku od 50 do 65 lat, którzy nie mają demencji.
Tylko u 4,68 procent uczestników ostatecznie zdiagnozowano demencję. U pozostałych, jak się okazało, regularne korzystanie z Internetu zmniejsza ryzyko demencji o połowę w porównaniu z osobami, które nie korzystały z mediów społecznościowych.
Elon Musk zdradził swój plan na Twittera. Serwis ma być "aplikacją do wszystkiego"
Korzystanie z Facebooka zmniejsza ryzyko demencji
- Zaangażowanie w media społecznościowe, takie jak Facebook, może pomóc w rozwinięciu i utrzymaniu funkcji poznawczych, co z kolei może zrekompensować starzenie się mózgu i zmniejszyć ryzyko demencji – powiedziała współautorka badania Virginia W. Chang .
To zaskakujące odkrycie, biorąc pod uwagę dotychczasowe doniesienia mediów i naukowców na temat szkodliwego wpływu social mediów, szczególnie na dzieci i nastolatków.
Jakie zagrożenia niesie za sobą długotrwała obecność w mediach społecznościowych? Według badań amerykańskiego Bond Internet Trend z ubiegłego roku są to: uzależnienie, depresja, zaniżona samoocena, strach przed tym, co nas omija, spadek długości i jakości snu, zaburzenia odżywiania oraz procesów przeżywania i zapamiętywania.
Wykładowca akademicki, influencer czy celebryta? Maciej Kawecki wzbudza skrajne emocje
Dołącz do dyskusji: Facebook sprawia, że mózg się nie starzeje? Tak twierdzą naukowcy