IBM chce wprowadzić systemy zarządzania ruchem w kilku polskichmiastach
Koncern IBM chce wprowadzić systemy inteligentnego zarządzaniaruchem w kilku polskich miastach i prowadzi na ten temat rozmowy,poinformowała dyrektor generalna IBM Polska Anna Sieńko.
"Prowadzimy rozmowy z kilkoma dużymi miastami. Liczymy na to, żeperspektywa organizacji Euro 2012 będzie elementem mobilizującym dowprowadzania takich systemów" - powiedziała ISB Sieńko.
W finansowaniu budowy takich systemów mogą, według IBM, pomócśrodki UE. Według obliczeń zespołu, który odpowiedzialny jest zawsparcie przedsiębiorstw w uzyskaniu unijnych funduszy, w latach2007-2013 na rozwój inteligentnych systemów transportowych w Polscedostępnych jest 140 mln euro z funduszy unijnych.
Według Sieńko, możliwe jest podpisanie pierwszych umów tego typujeszcze w tym roku. Natomiast możliwa wartość poszczególnychkontraktów jest bardzo trudna do oszacowania.
"Wszystko zależy od wymagań, jakie będą postawione przed takimsystemem i jego skali" - powiedziała Sieńko.
IBM przedstawił w środę na konferencji prasowej systemzarządzania ruchem miejskim, jaki wdrożył w Singapurze. Wedługprzedstawicieli spółki "IBM Traffic Prediction Tool" możeprzewidzieć natężenie ruchu ulicznego w przedziale od 10 do 60minut w wybranym obszarze miasta, dzięki analizie danych zbieranychw czasie rzeczywistym i informacjom historycznym.
Według głównego technologa IBM Polska Piotra Pietrzaka, pierwszyetap budowy systemu, polegający na zbieraniu danych dotyczącychruchu (poprzez analizę monitoringu, lub czujniki zamontowane wpojazdach) zajmuje ok. sześciu miesięcy. Cena systemu i korzyściwynikające z jego zastosowania zależą od jego skali i priorytetówmiasta.
"Dla Singapuru priorytetem nie była całkowita likwidacja korków,ale zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego. Z koleimiastom japońskim zależy przede wszystkim na ograniczeniu emisjispalin" - powiedział Pietrzak.
Dołącz do dyskusji: IBM chce wprowadzić systemy zarządzania ruchem w kilku polskichmiastach