Metamorfoza w Hitlera w kampanii „Stop mowie nienawiści” (wideo)
Fundacja Batorego zaczęła kampanię społeczną zwracającą uwagę na problem mowy nienawiści wobec różnych grup społecznych i etnicznych. Akcję, prowadzoną pod hasłem „Stop mowie nienawiści”, przygotowała wspólnie z agencjami reklamowymi K2 i BBDO Warszawa.
Akcja jest skierowana do osób w wieku 15-18 lat. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Batorego wynika bowiem, że to właśnie młodzież dużo częściej niż dorośli styka się w swoim otoczeniu z mową nienawiści co sprawia, że jest bardziej narażona na jej szkodliwy wpływ, a jednocześnie ma coraz większe przyzwolenie na jej stosowanie
Według zeszłorocznego sondażu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego prawie dwie trzecie polskiej młodzieży zetknęło się z mową nienawiści w internecie. Mniej więcej tyle samo młodych Polaków słyszało ją z ust znajomych w szkole, kawiarni, na ulicy. - Zaskakująco wielu ludzi dopuszcza używanie mowy nienawiści i nie widzi w niej nic obraźliwego. Badania, które przeprowadziliśmy wskazują, że im więcej widzimy mowy nienawiści w otoczeniu, tym mniej jesteśmy na nią wrażliwi i bardziej ją dopuszczamy. Co więcej, gorszy jest też nasz stosunek do samych ofiar, czyli grup wobec których mowa nienawiści jest stosowana - komentuje dr Michał Bilewicz z CBU.
Głównym elementem kampanii „Stop mowie nienawiści” jest spot pokazujący, jak młoda dziewczyna widząc dwóch spacerujących chłopaków, wygłasza do znajomych pełną nienawiści tyradę przeciw homoseksualistów, jednocześnie przeistaczając się w postać przypominającą Hitlera.
- Aktualna sytuacja w kraju, w związku z napływem uchodźców i imigrantów, utwierdziła nas tym bardziej w przekonaniu, że podjęcie działań jest niezbędne. Że już czas rozpocząć publiczną debatę na ten temat. Mamy nadzieję, że ta kampania będzie do niej dobrym punktem wyjścia - informuje Fundacja Batorego.
>>> Oglądaj najciekawsze spoty reklamowe na tv.wirtualnemedia.pl
Akcja w poniedziałek zaczęła się w internecie (m.in. serwis stopmowienienawisci.pl, aktywności na Facebooku, działania z udziałem blogerów i youtuberów), a w piątek ruszy w kinach (19 kin sieci Multikino i kilka kina studyjnych). Potrwa do końca września.
Spot wyprodukowała agencja BBDO Warszawa, a za działania w internecie odpowiada agencja K2.
Kampania jest realizowana w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.
Dołącz do dyskusji: Metamorfoza w Hitlera w kampanii „Stop mowie nienawiści” (wideo)