Pracownicy mniej skłonni do zmiany pracy
Rotacja pracowników nadal spada, w ciągu ostatniego półrocza pracodawcę zmieniło 19 proc. pracowników, spadł też odsetek osób aktywnie szukających nowej pracy - wynika z 45. edycji „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad. Jak podkreślono, zwiastuje to postępującą konkurencję o kandydatów.
Jak podkreślili autorzy badania, trend stagnacji na rynku pracy umacnia się. W ciągu ostatnich 6 miesięcy 19 proc. pracowników zmieniło miejsce zatrudnienia - jest to spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z badaniem z II kw. br. i o 4 pkt proc. w stosunku do I kw. br. Najczęściej zmianę pracodawcy deklarowali inżynierzy i kierowcy.
W III kw. spadł też odsetek osób aktywnie szukających nowej pracy (z 10 do 9 proc.) i rozglądających się za ofertami (z 48 do 45 proc.). 46 proc. w ogóle nie szuka nowej pracy (w poprzednim kwartale 42 proc.). Podobnie jak w poprzednich kwartałach najczęściej wskazywana? przyczyna? braku aktywnego poszukiwania pracy jest satysfakcja z dotychczasowego miejsca zatrudnienia (46 proc.).
Zdaniem Randstad, niechęć do zmiany pracy po części może wynikać ze spadku optymizmu wśród zatrudnionych. Mogą mieć w tym swój udział zapowiedzi kolejnej fali pandemii i związanego z nią lockdownu czy rosnąca inflacja, tradycyjnie odbierana jako sygnał pogarszającej się sytuacji gospodarczej - oceniono.
Badanie przeprowadzono w dniach 16-27 sierpnia na grupie 1000 osób pracujących. Zrealizowano je metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad realizowany za pośrednictwem strony www, na panelu internetowym).
Dołącz do dyskusji: Pracownicy mniej skłonni do zmiany pracy