TVP bez decyzji o powrocie „Warto rozmawiać”. Pospieszalski: wspierają nas także posłowie PiS
Telewizja Polska nie podjęła jeszcze decyzji, czy zawieszony przed tygodniem program „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego wróci na antenę. Pospieszalski zapowiada, że wywiady o epidemii będzie publikował w social media. - Dociera do nas ogrom listów, SMS-ów, telefonów. Kontaktują się z nami także politycy koalicji, bo posłowie Prawa i Sprawiedliwości również wysyłają do nas wyrazy wsparcia - stwierdził.
W poniedziałek 19 kwietnia emisja „Warto rozmawiać” na żywo w paśmie wspólnym TVP3 została odwołana tuż przed zaplanowaną porą. Program nagrano, natomiast nie pokazano w TVP1 i TVP Polonia, gdzie zazwyczaj można oglądać jego powtórki.
Następnego dnia publiczny nadawca opublikował stanowisko Komisji Etyki TVP dotyczące odcinka programu Jana Pospieszalskiego sprzed tygodnia wcześniej. Gospodarz i zaproszeni lekarze, prawnik i publicysta krytycznie ocenili przyjętą przez rząd strategię walki z epidemii, Pospieszalski we wprowadzeniu do rozmowy stwierdził, że „w dramatycznej sytuacji są też przedsiębiorcy, którzy mimo tarcz i doraźnej pomocy bankrutują i likwidują firmy”.
„Warto rozmawiać” zniknęło po skardze Joanny Lichockiej
Opinie wypowiedziane w programie oburzyły Joannę Lichocką, posłankę PiS i członkinię Rady Mediów Narodowych. - Jan Pospieszalski jest zapewne przeciw lockdownowi, bo nie może zarabiać koncertami ale w mediach publicznych podważać w środku pandemii potrzebę noszenia masek, występować przeciw ograniczeniom itp. - no to jest jednak skandal - oceniła na Twitterze.
- Skandaliczny przekaz programu "Warto rozmawiać" w TVP wymaga moim zdaniem także reakcji Rady Mediów Narodowych. Na najbliższym posiedzeniu złożę projekt stanowiska RMN w tej sprawie - zapowiedziała Lichocka.
Pisma z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie skierowała również do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego i przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego.
Komisja Etyki TVP stanowisko wydała już tydzień po emisji „Warto rozmawiać”, nie wskazała, czy podstawą było pismo Joanny Lichockiej. Oceniła, że w programie naruszono obowiązujące w TVP zasady etyki dziennikarskiej, ponieważ przedstawiono wyłącznie krytyczne opinie o walce rządu z epidemią.
Redakcja „Warto rozmawiać” stwierdziła w mediach społecznościowych, że nie przyjmuje tego orzeczenia do wiadomości. - W naszej ocenie orzeczenie to wydane zostało z pominięciem procedur, które zakładają wysłuchanie wszystkich stron prowadzonego postępowania. Prowadzący i producent programu nigdy nie zostali wezwani przed Komisję, by złożyć wyjaśnienia w sprawie programu z 12.04.2021 - zaznaczyła.
Bez decyzji o powrocie „Warto rozmawiać”
Telewizja Polska podkreśliła, że orzeczenie Komisji Etyki „stworzyło nowy kontekst moralno-prawny audycji ‘Warto rozmawiać’”, dlatego nadawca i producent programu „rozpoczęli rozmowy, dotyczące warunków utrzymania audycji w przyszłej ofercie nadawcy publicznego”.
- Mam nadzieję, że jesteśmy przed ważną rozmową, która zadecyduje lub rozpocznie proces przywracania programu na antenę - stwierdził Jan Pospieszalski w czwartek w rozmowie z Radiem Maryja.
Na razie rozmowy nie przyniosły rezultatu, co oznacza, że w poniedziałek 26 kwietnia nie zostanie pokazany nowy odcinek „Warto rozmawiać”.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Natomiast redakcja programu zapowiedziała, że nowe treści będzie publikować w mediach społecznościowych. - Nie ustajemy w staraniach o przywrócenie programu na antenę, ale również nie ustajemy w pracy dziennikarskiej. Niedługo na naszym kanale rozmowy z dr. Pawłem Basiukiewiczem, dr. Zbigniewem Martyką oraz mec. Arkadiuszem Tetelą. Oto pierwszy fragment... - poinformowano w sobotę na twitterowym profilu „Warto rozmawiać”.
Nie ustajemy w staraniach o przywrócenie programu na antenę, ale również nie ustajemy w pracy dziennikarskiej. Niedługo na naszym kanale rozmowy z dr. Pawłem Basiukiewiczem, dr. Zbigniewem Martyką oraz mec. Arkadiuszem Tetelą. Oto pierwszy fragment... pic.twitter.com/IKp8p6X1ic
— Warto Rozmawiac (@WartoRozmawiac) April 24, 2021
- Zwykle o 20:35 w poniedziałki spotykaliśmy się na antenie TVP3 i mamy nadzieję jeszcze się tam spotkać. Dziś jednak o tej godzinie zapraszamy Państwa na nasz profil... Jednym z rozmówców będzie dr Zbigniew Martyka - zapowiedziano w poniedziałek w południe.
„Warto rozmawiać” wspierają widzowie, organizacje dziennikarskie i politycy
W zeszłym tygodniu redakcja „Warto rozmawiać” informowała o wyrazach wsparcia, które otrzymywała po zdjęciu programu z anteny. Publikowała m.in. maile i nagrania wideo od widzów.
Pozdrawiamy serdecznie Pani Karolino ;-)https://t.co/KbaAGYG4iH
— Warto Rozmawiac (@WartoRozmawiac) April 24, 2021
W internecie utworzono apel do prezesa TVP o przywrócenie program. - Prawdziwą misją telewizji publicznej nie jest bycie tubą propagandową partii rządzącej, a prezentowanie różnych poglądów i swoboda wypowiedzi. Z przykrością dostrzegam, że od dłuższego czasu kierowana przez Pana telewizja ma z tym wyraźny problem, czego dowodem jest zdjęcie z anteny programu „Warto rozmawiać”, gdzie ośmielono się podważyć działania rządu Prawa i Sprawiedliwości - stwierdzono w petycji. Przez niecały tydzień podpisało ją prawie 18 tys. internautów
Z kolei Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zwróciło się do władz TVP o emisję odcinka „Warto rozmawiać” z 19 kwietnia b.r. i przywrócenie na stałe programu do ramówek.
- Docierają do nas masowe wyrazy poparcia z najróżniejszych stron. Jestem wdzięczny wszystkim, a w szczególności środowisku Radia Maryja, które stanęło za nami bardzo solidarnie. Dociera do nas ogrom listów, SMS-ów, telefonów - wyliczył Jan Pospieszalski w rozmowie z Radiem Maryja.
- Kontaktują się z nami także politycy koalicji, bo posłowie Prawa i Sprawiedliwości również wysyłają do nas wyrazy wsparcia, podkreślając, że się solidaryzują, trzymają kciuki i czekają na nasz szybki powrót na antenę - opisał. Zaznaczył, że dostał też wiadomość od jednego z ambasadorów, który nie zgadza się z wieloma opiniami gości programu na temat epidemii, ale usunięcie go z anteny uważa za niedopuszczalne.
Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszym kwartale br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 700 176 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 10,18 proc. (po wzroście o 3,14 proc. w skali roku).
Dołącz do dyskusji: TVP bez decyzji o powrocie „Warto rozmawiać”. Pospieszalski: wspierają nas także posłowie PiS