SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radiofonia kończy nadawanie. Po 28 latach Kraków bez rozgłośni akademickiej

20 lutego wygasa koncesja na nadawanie programu krakowskiej Radiofonii. Rozgłośnia od dziewięciu lat współpracowała z Grupą RMF. - Podtrzymywanie jej w takim kształcie nie ma sensu, ponieważ radio musi mieć jakąś wartość, a to nie ma żadnej - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Joanna Sajdłowska, prezes Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak, która jest nadawcą Radiofonii.

Dołącz do dyskusji: Radiofonia kończy nadawanie. Po 28 latach Kraków bez rozgłośni akademickiej

78 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosc 1
To jak by było ogłoszenie na tę częstotliwość to kto wie czy w ramach rekompensaty za Kielce nie otrzymała jej by Fama...
odpowiedź
User
radiowiec
Moim zdaniem to właśnie rozgłośnie uczelni są przyczyną upadku Radiofonii. Nie da się bowiem finansować obu projektów radiowych.

No... nie. Zobacz sobie, kiedy wystartowało UJOT FM. W 2015 roku, czyli dwa lata po zawirowaniach z Radiofonią, a prace nad nową stacją zaczęły się w 2014 roku. Studenci UJ domagali się miejsca, w którym mogą się twórczo spełnić, bo ktoś odebrał im radio na FM. Jakie były pobudki za stworzeniem Radia 17 na AGH, można przeczytać w biuletynie uczelni nr 172/2007 dostępnym w internecie. Było to w 2006 roku, kiedy Radiofonia nie istniała, a na 100,5 FM zaczęła nadawanie Eska Rock. Wtedy studenci zaczęli nadawać radio internetowe w sieci lokalnej akademików. Poparły to władze AGH i tak powstała 17-stka, nazwana od liczby domów studenckich na miasteczku.
odpowiedź
User
brzmi znajomo
Każdy kto choć trochę zna krakowskie środowisko studenckie wie, że od lat istniało pod Wawelem radio akademickie nadające w paśmie 100,5 FM. Rozgłośnia ta założona została w 1994 roku pod nazwą RAK, którą w 2002 zmieniono na ŻAK, a później na eX FM. Kolejne zmiany nazewnictwa nie poprawiły sytuacji. Stacja niemal od zawsze niedofinansowana, nadająca na przestarzałym sprzęcie, nie była w stanie funkcjonować samodzielnie. Ograniczone warunki techniczne i kiepska promocja przekładały się na słabe wyniki słuchalności. Kuźnia wielu młodych talentów dziennikarskich nieuchronnie chyliła się ku upadkowi. W końcu, aby redakcja w ogóle mogła istnieć w 2004 roku Rada Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak podjęła decyzję o wejściu w skład grupy TIME (właściciela między innymi radia Eska). Wszystko znowu zaczęło się od początku, tym razem pod szyldem Eska Rock. Komercjalizacja radia może rzeczywiście pozwoliła mu utrzymać się w eterze, jednak de facto zakończyła żywot radia akademickiego. Co prawda umowa koncesyjna zakłada, że na antenie nadal będą pojawiać się treści studenckie, ale przyznano na nie jedynie 15% całego programu. Materiał ten jest tylko „wkładany” w retransmisje nadawane z centrali Eski, o całokształcie programu nie decydują już studenci. Przy tak małym wycinku całej produkcji znalazło się zajęcie tylko dla 4 pracowników etatowych i 21 wolontariuszy z uczelni krakowskich.
odpowiedź